Kako deluje in kako se izvaja Google optimizacija
Ali ste vedeli, da 91 % vseh spletnih strani na Googlu ne prejme niti enega klika? Razlog? Pomanjkljiva Google optimizacija.
Ustrezna optimizacija je odločilna za spletne trgovine, saj izboljša njihovo vidnost, poveča promet in poveča konverzije.
Toda kako pravilno izvajati ta proces?
V tem blogu bomo raziskali glavne točke, ki vodijo do uspeha, in razkrili, kako se izogniti pogostim napakam.
Kazalo
Kaj pomeni Google optimizacija
Google optimizacija oz. optimizacija spletne strani je postopek izboljšanja spletne strani, da bi bila bolje vidna na Googlu.
To vključuje optimizacijo vsebine z ustreznimi ključnimi besedami, izboljšanje tehničnih lastnosti spletne strani (kot so hitrost nalaganja in prilagoditev za mobilne naprave) ter gradnjo povezav z drugimi relevantnimi spletnimi stranmi.
Cilj je povečati obisk in izboljšati uporabniško izkušnjo, da stran doseže višje pozicije v iskalnih rezultatih.
Razlika med Google optimizacijo spletnih trgovin in ostalih spletnih strani
Google optimizacija za spletne trgovine, za razliko od optimizacije ostalih spletnih strani, dodatno vključuje še poglobljeno tehnično izboljšanje strani, kreiranje kakovostne vsebine za potencialne kupce in gradnjo zunanjih povezav, da se dosežejo boljše pozicije v rezultatih iskanja.
Spletne trgovine morajo posebej paziti na tehnične vidike, kot so hitrost nalaganja (40 % uporabnikov zapusti stran, če se ta ne naloži v treh sekundah), strukturo kategorij in uporabo ključnih besed na produktnih straneh.
Dodatno:
- Osnove optimizacije spletne trgovine [Kaj morate vedeti pred začetkom]
- Optimizacija spletne trgovine [7 najpogostejših napak + rešitve]
Kako deluje in kako se izvaja Google optimizacija
Google optimizacija deluje tako, da pomaga iskalnikom, kot je Google, razumeti vašo spletno stran in jo uvrstiti na ustrezno mesto v rezultatih iskanja.
Google uporablja zapleten algoritem, ki upošteva več dejavnikov, kot so kakovost vsebine, hitrost nalaganja strani, uporabniška izkušnja in povezave, ki vodijo do vaše strani.
Izvajanje Google optimizacije vključuje več korakov:
- Tehnična optimizacija: Poskrbimo, da je spletna stran pravilno strukturirana, hitro nalaga in je prilagojena za mobilne naprave. To vključuje tudi odpravo napak na strani, kot so podvojene vsebine ali slabo delujoče povezave.
- Optimizacija vsebine: Ustvarimo kakovostno in relevantno vsebino, ki vključuje ključne besede, ki jih uporabniki pogosto iščejo. Pomembno je, da je vsebina uporabna, informativna in ustreza iskalnemu namenu.
- Offsite SEO (gradnja povezav): To vključuje pridobivanje kakovostnih povezav z drugih spletnih strani, ki povečajo avtoriteto vaše strani v očeh Googla. Več relevantnih in zaupanja vrednih povezav ima stran, bolj bo verjetno visoko uvrščena.
- Izboljšanje uporabniške izkušnje: Google daje velik poudarek na to, kako uporabniki doživljajo vašo spletno stran. To pomeni, da mora biti stran enostavna za uporabo, vsebina mora biti jasna, in obiskovalci se morajo hitro znajti.
Vse te strategije skupaj omogočajo, da spletna stran postane bolj vidna, bolj uporabna in bolj zaupana, kar vodi v boljšo pozicijo v iskalnih rezultatih, več obiska in več konverzij.
Kaj je Pagerank
PageRank je algoritem, ki ga je Google razvil za določanje pomembnosti spletnih strani na internetu. Gre za enega izmed prvih načinov, kako je Google odločal, katera stran je najbolj relevantna in bi se morala uvrstiti višje v iskalne rezultate. Namen PageRank-a je, da oceni vrednost strani na podlagi števila in kakovosti povezav, ki vodijo do nje.
Kako deluje PageRank
PageRank temelji na ideji, da so povezave med stranmi (tudi imenovane backlinki) kot “glasovi”. Če druga pomembna spletna stran (z visokim PageRankom) poveže na vašo stran, se šteje, da je vaša stran tudi pomembna. Čeprav Google danes uporablja še veliko drugih dejavnikov za določanje uvrstitev, PageRank ostaja pomemben del, saj pomaga oceniti avtoriteto strani.
PageRank se meri na lestvici od 0 do 10, kjer višje številke kažejo večjo pomembnost. Na primer, stran z PageRank 9 je veliko bolj cenjena kot stran z PageRank 3, saj kaže, da je nanjo veliko več kakovostnih povezav.
Vloga PageRank-a pri Google optimizaciji
- Povezave (backlinki): PageRank poudarja pomen kakovostnih povezav. Če želite izboljšati svojo pozicijo v Googlu, morate pridobiti povezave z drugih verodostojnih spletnih strani, saj bodo te povečale vaš PageRank. To pomeni, da je gradnja kakovostnih povezav ključna za SEO optimizacijo.
- Kakovost in količina povezav: Ni pomembno le število povezav, ampak tudi kakovost teh povezav. Povezave s spletnih strani z visokim PageRankom (npr. ugledni novičarski portali ali univerzitetne strani) imajo večjo vrednost kot povezave s strani, ki nimajo nobene avtoritete.
- Notranje povezave: Tudi povezave znotraj vaše spletne strani (na primer med različnimi stranmi ali blogi) prispevajo k PageRank-u. Pomembne strani naj bi imele več notranjih povezav, da se poveča njihova vidnost in avtoriteta.
- Distribucija PageRank-a: PageRank se “deli” po povezavah. To pomeni, da ko spletna stran z visokim PageRankom poveže na vašo stran, bo del te avtoritete prenesen na vašo stran. Če pa strani na vaši spletni strani prejemajo preveč povezav, lahko to zmanjša vrednost PageRank-a, ki ga prenašajo.
- Povezava z drugimi dejavniki SEO: PageRank ni edini dejavnik, ki vpliva na Google optimizacijo, vendar je še vedno zelo pomemben. V kombinaciji z drugimi SEO strategijami, kot so tehnična optimizacija, uporaba ključnih besed, hitrost nalaganja strani in uporabniška izkušnja, pomaga določiti, kako bo vaša stran uvrščena v iskalnikih.
Čeprav je PageRank danes le eden izmed mnogih dejavnikov, ki vplivajo na Google optimizacijo, še vedno igra ključno vlogo pri določanju avtoritete spletnih strani in njihovega mesta v iskalnih rezultatih.
Kaj je RankBrain in kako deluje
RankBrain je del Googlovega algoritma, ki pomaga določiti, katere strani bodo prikazane v rezultatih iskanja, na podlagi tega, kako dobro odgovarjajo na iskalna vprašanja uporabnikov. To je umetna inteligenca, ki se uči iz prejšnjih iskanj in pomaga Googlu bolje razumeti, kaj uporabniki iščejo, tudi če ne uporabljajo točno istih besed, ki so na spletni strani.
Na primer, če nekdo išče “najboljši telefoni 2024”, RankBrain ne gleda samo, ali se besede “najboljši” in “telefoni” pojavljajo na strani, ampak tudi, kako vsebina ustreza tem iskanjem v kontekstu. RankBrain si “zapomni” iskanja, ki so se izkazala za uspešna, in uporablja te informacije, da bolje razvrsti rezultate.
Kaj je indeksiranje in zakaj je pomembno razumeti indeksiranje pri Google optimizaciji
Indeksiranje je proces, kjer Google prebere vsebino na vaši spletni strani in jo shrani v svojo bazo podatkov, imenovano “indeks”. Google “pobrska” po spletnih straneh (s pomočjo pajkov ali botov), da prebere besedilo, slike, povezave in druge informacije. Ko Google stran indeksira, jo lahko prikaže v rezultatih iskanja, če je relevantna za določeno poizvedbo.
Če Google ne more indeksirati spletne strani, je ne bo prikazal v rezultatih iskanja, četudi ima spletna stran dobro vsebino. Zato je pomembno, da omogočimo Googlu dostop do vseh ključnih delov spletne strani in da ni nobenih tehničnih napak, ki bi preprečile indeksiranje (na primer napake v robots.txt ali slabe notranje povezave).
Kaj vpliva na uvrstitev spletne strani v iskalniku
Uvrstitev v Google iskalnik je odvisna od več dejavnikov. Tukaj so ključni dejavniki, ki vplivajo na to, kako se stran uvrsti:
- Relevanca vsebine: Ali vsebina na spletni strani odgovarja na vprašanje, ki ga uporabnik išče? Če je vsebina uporabna in podrobna, se bo stran verjetno bolje uvrstila.
- Uporabniška izkušnja (UX): Google upošteva, kako enostavno je uporabnikom navigirati po vaši strani. Če je stran hitra, prilagojena za mobilne naprave in uporabnikom omogoča, da hitro najdejo informacije, bo bolj verjetno uvrščena višje.
- Kakovost povezav (backlinki): Če druge verodostojne spletne strani povezujejo na vašo stran, to povečuje njeno avtoriteto. Google meni, da je vaša stran bolj zanesljiva, če jo omenjajo in povezujejo drugi kakovostni viri.
- Tehnična optimizacija: Tehnični dejavniki, kot so hitrost nalaganja strani, pravilna uporaba oznak (meta tagov), struktura URL-jev in optimizacija slik, vplivajo na to, kako hitro Google prepozna in indeksira vašo stran. Počasne strani ali strani z napakami bodo slabše uvrščene.
- Uporaba ključnih besed: Kljub temu, da je danes pomembna uporabniška izkušnja, ključne besede še vedno igrajo pomembno vlogo. Pomembno je, da ključne besede uporabljate na strateških mestih na strani, kot so naslovi, meta opisi in telo besedila.
- Družbeni signali: Če se vsebina pogosto deli na družbenih omrežjih ali se o njej govori, lahko Google to prepozna kot znak, da je vsebina pomembna in relevantna. Čeprav to ni glavni dejavnik, lahko pomaga pri boljši uvrstitvi.
Kako se vse to povezuje
Ko Google oceni vašo spletno stran, RankBrain pomaga razumeti, ali vsebina ustreza iskanju uporabnikov, indeksiranje zagotovi, da je stran v Googlovem “seznamu”, medtem ko različni dejavniki (relevanca, uporabniška izkušnja, kakovost povezav, itd.) določijo, kako visoko bo stran uvrščena.
Google si prizadeva prikazati najbolj uporabne in relevantne rezultate, zato se trudite, da vaša stran ustreza čim večjemu številu teh dejavnikov.
Dodatno:
Kako se izvaja Google optimizacija
1. Analiza in priprava strategije
Prvi korak v Google optimizaciji je temeljita analiza trenutnega stanja spletne strani. Ta analiza vključuje pregled obstoječe vsebine, tehničnih nastavitev, uporabniške izkušnje ter konkurence. Na podlagi tega se pripravi strategija za optimizacijo.
Koraki:
- Analiza ključnih besed: Preverimo, katere ključne besede so pomembne za podjetje in so najbolj iskane s strani uporabnikov.
- Analiza konkurence: Ocenimo, kako so uvrščene konkurenčne spletne strani za izbrane ključne besede.
- Tehnični pregled strani: Preverimo hitrost nalaganja strani, napake v kodi, delovanje povezav in morebitne težave pri indeksiranju.
2. Onsite (tehnična) optimizacija
Onsite SEO se nanaša na optimizacijo strani same. To vključuje vse tehnične in vsebinske izboljšave, ki jih lahko izvedemo neposredno na strani.
Koraki:
- Optimizacija meta oznak: Ustvarimo privlačne in relevantne meta naslove in meta opise, ki vključujejo ključne besede.
- Optimizacija URL-jev: Poskrbimo, da so URL-ji kratki, opisni in vključujejo ključne besede.
- Optimizacija vsebine: Preverimo, ali so ključne besede prisotne v ključnih delih vsebine (naslovi, podnaslovi, besedilo).
- Tehnična optimizacija: Poskrbimo za hitro nalaganje strani, prilagoditev za mobilne naprave, pravilno delovanje notranjih povezav in optimizacijo slik.
- Struktura strani: Uredimo stran tako, da je enostavna za navigacijo, z jasno hierarhijo vsebine in hitrim dostopom do najpomembnejših informacij.
3. Optimizacija vsebine
Kakovostna vsebina je ključnega pomena za Google optimizacijo. Vsebine na spletni strani morajo biti relevantne, uporabne in prilagojene potrebam uporabnikov.
Koraki:
- Ustvarjanje kakovostne vsebine: Ustvarimo bloge, SEO članke ali produktne opise, ki so dobro raziskani, informativni in vsebujejo ključne besede.
- Uporaba različnih oblik vsebine: Vključimo slike, videoposnetke, infografike ali druge oblike vsebine, ki izboljšajo uporabniško izkušnjo.
- Posodabljanje vsebine: Redno posodabljamo starejše vsebine z novimi informacijami, da ostanejo relevantne.
4. Offsite (gradnja povezav) SEO
Offsite SEO vključuje gradnjo povezav z drugih spletnih strani, kar povečuje avtoriteto vaše strani v očeh Googla. Več kakovostnih povezav vodi do vaše strani, višje boste uvrščeni.
Koraki:
- Gradnja povezav: Pridobivamo povezave z drugih visokokakovostnih in relevantnih spletnih strani, kot so blogi, novičarski portali, industrijski forumi ali strani z visokim PageRank-om.
- Gostujoči prispevki: Objavljamo članke na drugih blogih ali spletnih straneh z vključitvijo povezave do naše strani.
- Povezovanje s partnerji: Sodelujemo s podjetji ali blogerji, ki so povezani z našo industrijo, za izmenjavo povezav.
5. Sledenje in analiza rezultatov
Po izvajanju optimizacije je pomembno spremljati učinke in rezultate. Redno spremljanje pomaga razumeti, kaj deluje, in omogoča nadaljnje prilagoditve.
Koraki:
- Uporaba orodij za sledenje: Orodja kot so Google Analytics in Google Search Console omogočajo spremljanje obiska, uvrstitve ključnih besed in morebitne tehnične napake.
- Spremljanje uvrstitev: Redno spremljamo, kako se spletna stran uvršča za ključne besede, in ugotavljamo, ali potrebujemo prilagoditve.
- Analiza obiska: Preverimo, katere strani prinašajo največ prometa in katere ključne besede so najbolj uspešne.
6. Stalna optimizacija in izobraževanje
Google algoritmi se nenehno spreminjajo, zato je pomembno, da se stalno izobražujemo za SEO in prilagajamo strategije.
Koraki:
- Izobraževanje in spremljanje trendov: Udeležujemo se SEO tečajev, spremljamo Google novosti, in se prilagajamo novim spremembam algoritmov.
- Redno posodabljanje strategij: Na podlagi analize rezultatov in novosti na trgu prilagodimo strategije za nadaljnjo optimizacijo.
Tako izgleda celoten postopek izvajanja Google optimizacije. Za vsak korak je ključna pozornost do detajlov in stalno prilagajanje, saj se SEO in zahteve Googla nenehno spreminjajo.
Zakaj se izvajanje Google optimizacije med ponudniki cenovno tako razlikuje
Cenovna razlika pri izvajanju Google optimizacije se lahko pojavi iz več razlogov. Tukaj so nekateri ključni dejavniki, ki vplivajo na to, zakaj se cene SEO storitev med različnimi ponudniki lahko zelo razlikujejo:
1. Izkušnje in strokovnost ponudnika
Cena se pogosto odraža v izkušnjah in strokovnosti podjetja ali posameznika, ki izvaja Google optimizacijo. Podjetja z dolgoletnimi izkušnjami in visokim nivojem strokovnega znanja ponavadi zaračunavajo višje cene, saj so bolj sposobna doseči boljše rezultate v krajšem času.
Primer: Agencije z več kot 10 leti izkušenj na trgu bodo verjetno zaračunavale višje cene kot nova podjetja, saj so dokazali, da znajo doseči dolgoročne rezultate.
2. Obseg storitev
SEO je široko področje, ki vključuje različne vrste storitev, kot so on-site optimizacija, off-site optimizacija, tehnična SEO optimizacija, analiza konkurence, gradnja povezav, izdelava vsebine in še več. Več storitev, ki jih podjetje ponuja, večji je strošek.
Primer: Agencija, ki ponuja celovite SEO storitve, kot so analiza, strategija, optimizacija spletne strani, gradnja povezav in stalno spremljanje, bo zaračunala več kot tista, ki ponuja zgolj osnovno optimizacijo ključnih besed.
3. Kakovost in vrsta potrebnega dela
Cena se pogosto določi tudi glede na vrsto dela, ki je potrebno za optimizacijo. Tehnična optimizacija ali gradnja kakovostnih povezav je lahko precej zahtevnejša kot preprosta sprememba meta oznak ali prilagoditev vsebine.
Primer: Če je spletna stran zelo slabo optimizirana ali ima tehnične napake (npr. počasno nalaganje strani ali napake pri indeksiranju), bo delo zahtevnejše, kar pomeni višje stroške.
4. Vrsta in velikost spletne strani
Cenovna razlika je lahko tudi posledica velikosti in kompleksnosti spletne strani. Optimizacija velike e-trgovine s stotinami izdelkov je mnogo bolj zahtevna kot optimizacija manjše spletne strani s samo nekaj stranmi. Velike strani potrebujejo večjo količino vsebine, večjo tehnično optimizacijo in večje napore pri gradnji povezav.
Primer: Cena optimizacije spletne trgovine z veliko izbiro produktov bo višja, saj bo vključena optimizacija za številne strani izdelkov, kategorij in podstrani.
5. Cilji in pričakovani rezultati
Cenovna razlika je lahko tudi posledica ciljev, ki jih podjetje postavi. Če želite hitre in dramatične rezultate, boste morda morali plačati višjo ceno, saj so takšni rezultati pogosto povezani z bolj intenzivno in obsežno SEO strategijo. Podjetja, ki ponujajo hitro povečanje uvrstitev, pogosto zahtevajo višje cene, saj bodo uporabili bolj agresivne strategije, ki so lahko tvegane, vendar pogosto prinesejo hitre rezultate.
Primer: Hitro povečanje prometa in uvrstitev lahko vključuje intenzivno gradnjo povezav ali plačano oglaševanje, kar je dražje od dolgoročnega, počasnega pristopa.
6. Geografski trg
Cene SEO storitev se lahko razlikujejo tudi glede na geografsko lokacijo. V državah z višjimi življenjskimi stroški in večjim povpraševanjem po SEO storitvah so cene običajno višje. Poleg tega se SEO agencije, ki se ukvarjajo s specifičnimi trgi (npr. mednarodni SEO), lahko odločijo za višje cene, saj so strokovnjaki na tem področju.
Primer: SEO storitve v večjih mestih ali državah z večjim povpraševanjem po optimizaciji bodo običajno dražje kot v manjših mestih ali državah z nižjo konkurenco za te storitve.
7. Uporaba avtomatiziranih orodij in napredne tehnologije
Nekateri ponudniki SEO storitev uporabljajo napredna orodja, avtomatizirane procese in tehnologijo, ki omogočajo bolj natančno analizo, boljše sledenje napredku in optimizacijo procesov. To povečuje stroške, a lahko tudi pripomore k boljšim in hitrejšim rezultatom.
Primer: Agencije, ki uporabljajo napredna orodja za analizo ključnih besed, analizo konkurence ali avtomatizirano gradnjo povezav, bodo verjetno zaračunavale višje cene zaradi uporabe teh orodij.
8. Trajanje in obseg sodelovanja
Cene se lahko razlikujejo tudi glede na trajanje in obseg sodelovanja. Daljši projekt z več obsega, kot je trajna SEO podpora, bo dražji od enkratne optimizacije.
Primer: Ena samo-engagement optimizacija (npr. optimizacija za določeno ključne besede) bo cenejša od stalne mesečne SEO podpore, ki vključuje redno spremljanje, prilagajanje in izvajanje novih strategij.
Cene Google optimizacije se torej razlikujejo zaradi različnih dejavnikov, kot so izkušnje ponudnika, vrsta storitev, zahtevnost projekta, geografski trg in številni drugi dejavniki. Pri iskanju ustreznega ponudnika je pomembno, da se osredotočite na vrednost, ki jo ponuja, in se odločite glede na specifične cilje, ki jih imate za svojo spletno stran.
Dodatno:
Viri:
- Ahrefs: How Many Websites Get Zero Clicks
- Search Engine Journal: Google Algorithm Updates
- Moz: Importance of Backlinks